Pendarovski: Falje qytetarëve që nuk ndaluam migrimin

21:41 | 25/11/201921:410

Presidenti Stevo Pendarovski ka thënë se është befasuar që deklarata e tij në Forumin e Novi Sadit është interpetuar në kontekstin partiako-ditor. Ai në këtë forum të liderëve të rinj që u mbajt në Serbi kishte deklaruar se nëse nuk do të ishte president edhe ai do të largohej nga vendi. Sot në Shkup pas takimit me Lidhjen e Sindikatave, ai pranoi se nuk ka përdorur fjalët e duhura dhe ka kërkuar falje.

Të gjithë ata që kanë qenë në pushtet, duhet t`u kërkojnë falje qytetarëve të Maqedonisë për shkak se nuk kanë bërë sa duhet që të parandalohet migrimi – deklaroi Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski lidhur me deklaratën e tij në Novi Sad se nëse nuk do të ishte President edhe ai do të largohej nga vendi.

Ai tha se deklarata e tij është keqinterpretuar për politikë ditore, por pranoi se nuk kishte zgjedhur fjalët e duhura.

“Propozoj që të gjithë ne, që deri më tani, kemi qenë dhe jemi në pushtet t`I kërkojmë falje qytetarëve të Maqedonisë për shkak se nuk kemi bërë sa duhet që ti parandalojmë tendencat devastuese demografike, për shkak të të cilëve edhe në vitin 2011 nuk patëm mundësi që të bëjmë regjistrimin e popullsisë, I cili u ndërpre me intervenim politik, kur u pa se sa pak njerëz kemi mbetur”, tha Pendarovski.

Deklarata e Presidentit Pendarovski në Novi Sad kishte shkaktuar një sërë reagimesh në vend.

Ai tha se në Novi Sad nuk ka folur as për VMRO-DPMNE-në e as për LSDM-në, por për perspektivat e humbura pas 18 Tetorit kur BE-ja nuk miratoi vendimin për fillimin e negociatave dhe ndikimit të këtij vendimi negativ ndaj largimit të të rinjve. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono