Pelosi refuzon kushtet e Presidentit Trump

09:32 | 25/01/201909:320

Shtëpia e Bardhë pritet të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në kufi me Meksikën në mënyrë që të mund të përdorë fondin e emergjencave për ndërtimin e murit anti emigrantë.

Një tjetër goditje për Donald Tramp nga kryetarja e Kongresit Amerikan Nensi Pelozi. Kjo e fundit refuzoi kushtet e vendosura nga presidenti amerikan për të mbështetur një marrëveshje të përkohshme për shatdaun: futja në ligj e një amendamenti për ndërtimin e murit në kufi me Meksikën. Pelzoi u shpreh se ky nuk ishte një propozim i arsyeshëm.

Nga ana tjetër Shtëpia e Bardhë po përgatit një dokument për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme kombëtare në kufi me Meksikën në mënyrë që të përdoren 7 miliard dollarë për ndërtimin e murit. Plani njëkohësisht do i jepte fund dhe bllokimit të aktiviteteve federale, duke anashkaluar kongresin. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono