Peleshi: Financime deri në 500 mijë lekë për hektar për investimet e reja në vreshtari

12:13 | 05/02/2018

Çdo investim i ri në vreshtari do të përfitojë deri në 500 mijë lekë për hektar financim nga qeveria. Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi ftoi fermerët të përfitojnë nga këto skema mbështetëse.

Qeveria shqiptare do të mbështesë me financime fermerët që kultivojnë vreshtarinë. Duke vizituar një fermë me vreshta në zonën e Mamurrasit, ministri i bujqësisë Niko Peleshi, shpjegoi për gjithë fermerët dhe agropërpunuesit, mundësitë e përfitimit nga këto skema financimi.

“Ne në skemën kombëtare kemi parashikuar 3 milionë lekë, e them me të vjetra, që të duken më shumë kuptohet, në fakt nuk janë pak, pra 3 milionë lekë për hektarë për vreshtat, 3 milionë e gjysëm për hektarë për rrushin autokton, 2 milionë për hektarë për vaditjen me pika, pra një vresht me rrush industrial apo tavoline dhe vaditja me pika në total merr rreth 5 milionë lekë për hektarë për investimet e reja. Pikat e grumbullimit,  e përsëris dhe njëherë, magazinat, pikat e grumbullimit, pikat frigoriferike, agropërpunimi deri në 200 millionë nga Skema kombëtare dhe deri në 2 milionë euro për ata më të mëdhenjtë që duan të rriten apo të investojnë në këtë fushë”.

Duke promovuar skemën e mbështetjes financiare për bujqësinë, ministri Peleshi e cilësoi ate si më të madhen dhe më të mirën, gjatë këtyre 27 viteve.

Ai theksoi edhe një marrëveshje me Universitetin Bujqësor të Tiranës, për trajnimin dhe kualifikimin e agronomëve, që do të këshillojnë fermerët./abcnews.al

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono