Pedagogët takohen me ministren: Diskutim jo rezultativ

11:28 | 01/02/2019

Një grup pedagogësh nga Universiteti i Tiranës zhvilluan një takim me ministren e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini këtë të premte. Takimi mes një përfaqësie të asamblesë së pedagogëve dhe drejtuesve të ministrisë së Arsimit nisi rreth orës 09:00 të paradites.

Pas takimit, pedagogu Mark Marku, njëkohësisht Përgjegjësi i Departamentit të Gazetarisë në Universitetin e Tiranës, theksoi se diskutimi ishte jo rezultativ.

Diskutuam për gjendjen në universitet dhe u qëndruam kërkesave që kemi bërë. Praktikisht nuk pati një qëndrim konkret nga ana e Ministres së Arsimit, nuk u shpreh të paktën gjatë takimit për asnjërën nga kërkesat. Në terma të përgjithshëm tentoi ta çojë diskutimin drejt një diskutimi jo rezultativ. Kështu që ne e konsiderojmë këtë si një mospërgjigje ndaj kërkesave, presim deri në darkë në ajo do ketë një përgjigje konkrete dhe pastaj do të mbledhim takimin e asambleve, asamblenë dhe do të marrim një qëndrim për këtë mosreagim të ministres ndaj kërkesave tona”, tha pedagogu Mark Marku

Gjithashtu pedagogët i kanë vendosur një afat qeverisë që përfundon sot në orën 16:00. Nëse nuk plotësohen kërkesat e pedagogëve, ata kanë paralajmëruar grevë pa afat. Mirëpo, Marku u shpreh se nuk është vendosur akoma mes pedagogëve nëse do të organizohet një grevë e përgjithshme.

“Në qoftë se kolegët bien dakord që ne të organizojmë një grevë të përgjithshme, kjo do jetë grevë e pedagogëve. Normalisht një nga pikat është edhe mbështetja e studentëve, por studentët kanë grevën e tyre, axhendën e tyre. Natyrisht është komplimentare, por jo detyrimisht është e njëjta gjë”, tha ai.

Pedagogët pjesëmarrës në takimin e sotëm ishin Mark Marku, Rezart Prifti, Jani Marka, Marinela Sala dhe Erika Bejko. Si kërkesë kryesore ata kanë hartimin e një ligji të ri për arsimin./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono