Pedagogët e Shkencave Sociale: Të shfuqizohet ligji për arsimin e lartë

15:59 | 20/12/201815:590

Mbi 50 pedagogeë të Fakultetit të Shkencave Sociale mbështesin protesten e studentëve. Ata kanë firmosur një dokument, përmes të cilit i kërkojnë qeverisë të shfuqizojë ligjin për arsimin e lartë.

Mes pedagogëve bie në sy emri i bashkëshortes së ish-ministrit të Brendshëm Sajmir Tahiri, Fatlinda Tahiri, ish zyrtarët e Partisë Socialiste Edlira  Haxhiymeri e Majlinda Keta, e të tjerë emra sociologësh e psikologësh.

Pedagogët e cilësojnë këtë ligj si shkakun themeltar të problemeve aktuale të universiteteve publike dhe kërkojnë rihapjen e një diskutimi gjithëpërfshirës për modelin e universitetit publik në Shqipëri. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono