PDK kërkon rinumërim: Shumë vota kanë shkuar tek subjektet e tjera

13:07 | 08/10/201913:070

Me anë të një ankese të dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Partia Demokratike e Kosovës kërkon rinumërim të votave me arsyetimin se shumë vota të këtij subjekti kanë shkuar për parti të tjera. Ndërkohë, misioni i Bashkimit Europian për vëzhgimin e zgjedhjeve në vend deklaroi se Lista Serbe ka ndërhyrë tek votimi i qytetarëve në disa raste.

Mediat në Kosovë raportojnë se Partia Demokratike e Kosovës ka dorëzuar një ankesë në PZAP, për arsye se pretendon se kanë ndodhur disa parregullsi gjatë numërimit të votave. Lajmi për Gazetën Express është konfirmuar nga Mul Desku, kryesues i Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa.

Sipas tij, tashmë PZAP-i është duke u marrë me ankesën e PDK-së, megjithatë Desku thotë se nuk mund të konfirmojë asgjë nëse qëndron diçka prapa pretendimeve të PDK-së për parregullsi.

Ndërkohë, Betim Gjoshi, përfaqësues i PDK-së në KQZ, në një deklaratë për Gazetën Express konfirmoi se kanë kërkuar rinumërim, pasi pretendojnë që rreth 1000 vota të PDK-së kanë kaluar te partitë e tjera, si pasojë e një difekti në formularët e KQZ-së.

Ndërkohë, në KQZ tashmë procesi i numërimit të votave po shkon drejt fundit kur kanë mbetur pa u numëruar edhe më pak se 2 për qind të votave. LVV-ja ka dalë e para, LDK-ja e dyta, ndërkohë PDK-ja e Kadri Veselit e treta. Veseli në një konferencë për media në orët e vona të 6 tetorit e ka pranuar humbjen dhe ka thënë se partia e tij do të shkojë në opozitë.

Nga ana tjetër misioni i Bashkimit Evropian për vëzhgimin e zgjedhjeve në Kosovë, në njëkonferencë për shtyp ndër të tjera u shpreh se se procesi zgjedhor I 6 tetorit ka qenë i qetë dhe me incidente të izoluara.

Ky mision ka hasur në parregullsi sa i përket ndërhyrjes ndaj kandidatëve të opozitës serbe të Kosovës prej Listës Serbe dhe në disa pjesë të Kosovës është tentuar që të imponohet vota për Listën Serbe. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono