PD: Tenderi për Unazën e Re, aferë korruptive

15:44 | 07/11/201815:440

Partia Demokratike ka denoncuar bashkimin e kompanive, fituese të tenderit për rindërtimin e tre segemnteve të Unazës së Re të Tiranës. Zëdhënësja Ina Zhupa ka akuzuar Kryeministrin dhe kryebashkiakun Veliaj, për atë që selia blu e konsideron aferë korruptive.

Partia Demokratike ka denoncuar bashkimin e kompanive, fituese të tenderit për rindërtimin e tre segemnteve të Unazës së Re të Tiranës. Zëdhënësja Ina Zhupa ka akuzuar kryeministrin dhe kryebashkiakun Veliaj, për atë që selia blu e konsideron aferë korruptive.

Partia Demokratike ka denoncuar favorizimin e një bashkimi kompanishë guackë, klientë të kryeministrit dhe kryebashkiakut sipas selisë blu, për rindërtimin e 3 segmenteve të Unazës së Re të Tiranës, që sipas zëdhënëses Ina Zhupa, është shpallur fituese vetëm sepse kompania e dytë pjesmarrëse në tender nuk ka dhënë asnjë ofertë.

“Kompania “Vëllezërit Hysa” është përdorur për të nxjerrë fituese kompanitë e paracaktuara nga Edi Rama dhe Erion Veliaj… nga shpallja fituese e bashkimit të një kompanie guaskë, DH Albania, pronarët e së cilës janë të panjohur, me një kompani shqiptare, BIba X, që vazhdimisht ka qenë nën sekuestro për mos shlyerje borxhesh”.

E para, kompania DH Albania, është regjistruar në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit të Bizneseve, në korrik 2018, vetëm dy muaj përpara hapjes së tenderit më shtator 2018.

“Kompania mëmë e saj është kompani e regjistruar në parajsë fiskale, me pronarë të panjohur”.

E dyta, kompania Biba X sipas informacioneve të publikuara në media, thekson Partia Demokratike, ka qënë nën sekuestro gjatë periudhës kur ka amrrë pjesë në tenderin e Unazës së Re, në shkelje të nenit 45 të Ligjit për prokuroimet publike.

“ Edi Rama dhe Erion Veliaj duhet t’u thonë sot shqiptarëve kush është pronari i vërtetë që fshihet pas kompanisë guaskë, duke grabitur me maskën e parajsës fiskale, 18 milionë euro të taksave të shqiptarëve”.

Përmes Ligjit antimafia Partia Demokratike do t’i kthejë pasuritë e grabitura tek shqiptarët, vijoi ajo, dhe askush nuk do të gëzojë pasurinë e grabitur duke u fshehur në guaskën e parajsave fiskale, përfundon selia blu. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono