PD: Rama refuzoi fondet e BE për rrugët që të vjedhë me koncesione

16:29 | 20/07/201916:290

Partia Demokratike thotë se rruga Milot-Balldren mund të ishte ndërtuar me fondet e Bashkimit Evropian, si pjesë e autostradës blu që u financua në samitin e Poznanit, por sipas Grida Dumës, Shqipëria nuk paraqiti asnjë projekt, pasi qeveria  do të vjedhë përmes skemës së koncesioneve.

Partia Demokratike akuzon Edi Ramën se qëllimisht nuk paraqiti projekte në Samitin e Poznanit, që rrugët t’i ndërtojë me koncesion ku ka mundësi të vjedhë.

Projekti më i rëndësishëm në samit ishte autostrada Adriatiko-Joniane, e gjatë 700 kilometra. Për këtë investim të rëndësishëm vendet e Ballkanit, me përjashtim të Shqipërisë, morën fondet nga Bashkimi Europian për të vazhduar ndërtimin e projektit.

Sipas Grida Dumës, arsyeja e vërtetë nuk është braktisja nga Europa, por korrupsioni i Edi Ramës.

Kryeministri i votave të vjedhura, nuk paraqiti asnjë projekt për financim në Poznan, sepse ai po zbaton në Shqipëri, projketin kriminal “1 miliard euro”, të cilin, tani të gjithë e njohin si vjedhje e buxhetit përmes PPP-ve, me projekte të tejfryra, të pastudiuara dhe të paracaktuara se kush i fiton.  Krahasimisht, 1 km rrugë me projektin PPP të Edi Ramës kushton 16 mln euro, ndërsa me projektin e Bashkimit Europain, kosto për 1 km rrugë është 1.2 milion euro“, tha Duma.

Duma kujton se PD e ka denonuar ketë program 2 vjet më parë, duke e quajtur si skema e Pastrimit të Parave të Pista, dhe ka këtë paralajmërim për të gjithë aktorët politikë dhe ekonomikë të përfshirë në këtë program:

Këto kontrata korruptive do të anullohen dhe do të jenë pjesë e paketës antikorrupsion që Partia Demokratike do të zbatoje ditët e para në qeverisje“, deklaroi Duma./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono