PD mbledh Këshillin Kombëtar për kryesinë dhe aksionin opozitar

16:31 | 18/01/201916:310

Partia Demokratike mbledh ditën e shtunë këshillin kombëtar i cili pritet të zgjedhë një numër funksionarësh të rëndësishëm politik dhe funksional të kësaj force politike si dhe zbardhjen e asaj që pritet nga aksioni opozitar në vijim.

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike pritet të votojë ditën e shtunë ekipin e ri me të cilin kreu i kësaj force politike Lulzim Basha do të përgatitet për zgjedhjet e këtij viti.

Në orën 11 të së shtunës, selia blu do të presë përbërjen e re të Këshillit Kombëtar të demokratëve, të ripërtërirë pas zgjedhjeve të dhjetorit kur Kuvendi Kombëtar zgjodhi 150 delegatët e saj. Pjesë e këtij këshilli janë edhe ata që konsiderohen si kundërshtarë të kreut të kësaj force politike si ish-kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli dhe Eduard Selami.

Këshilli do të zgjedhë me votim të fshehtë sekretarin e përgjithshëm, nënkryetarët e Partisë, sekretarët funksionalë, anëtarët e zgjedhur të kryesisë, komisionin e apelimit si dhe kreun e bordit financiar të partisë.

Për herë të parë, pas ndryshimeve statuore të prillit 2018, këshilli kombëtar do të ketë edhe një kryetar, i cili do të zgjidhet nga vetë Këshilli gjatë mbledhjes së tij të parë.

Bazuar në statutin e Partisë Demokratike, katër janë sekretarët funksionalë që do të ndihmojnë sekeretarin e përgjithshëm në ushtrimin e kompetencave, nga 8 që Partia Demokratike ka momentalisht. Propozimet për sekretarët vijnë nga kreu i kësaj force politike, i cili përcakton edhe fushat që do të mbulojnë.

Nuk dihet ende cilët do të jenë katër sekretariatet, krerët e të cilëve do të zgjedhë ky Këshill ditën e shtunë, por burime pranë kësaj force politike thanë për ABC Neës se sekretari i përgjithshëm dhe katër sekretarët funksionalë nuk do të vijnë nga radhët e deputetëve të Partisë Demokratike.

Si ka paralajmëruar vetë kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në përfundim të mbledhjes së Këshillit Kombëtar demokratët do i kenë idetë e qarta lidhur me pjesmarrjen apo jo të deputetëve në parlament, si dhe kohën kur pritet të nisin edhe revoltat popullore që kryedemokrati njoftoi se do të prijë. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono