PD: KLP emëron prokuror bashkëshortin e deputetes në shkelje të Kushtetutës

14:49 | 19/04/201914:490

Partia Demokratike nëpërmjet ish-deputetit Enkelejd Alibeaj, akuzoi këshillin e Lartë të Prokurorisë se ka emëruar prokuror bashkëshortin e deputetes socialiste Ermonela Felaj, në shkelje të Kushtetutës.

Nga foltorja e selisë blu, Alibeaj, ish-mninistër i drejtësisë tha se Bledar Valikaj, është emëruar nga KLP në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet e reformës në drejtësi.

Sipas ligjit themeltar të shtetit, KLP mund të emërojë një prokuror vetëm pas përfundimit të shkollës së magjistraturës. Ndërsa sipas ligjeve të reformës në drejtësi, emërimi i një prokurori nuk mund të bëhet pa kaluar në procesin e vetingut.

Sipas Alibeajt, bashkëshorti i ish-ministres së Ramës, nuk i plotëson asnjë nga këto kritere. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono