PD: Edmond Bego fitoi tender 100 milionë lekë të OST në Librazhd

14:08 | 22/08/201814:080

Pas lirimit të Edmond Begos nga autoritetet e shtetit grek, akuzat drejtuar mikut të familjes së numrit dy të socialistëve Taulant Balla, demokratët nuk i ndalën, por i ndryshuan në formë dhe përmbajtje. Mbrojtja politike u kthye në favorizim politik dhe këtë kolegu i Ballës në krahun tjetër, Edmond Spaho, thotë se e ilustron me dokumenta zyrtar.

https://youtu.be/OBt8TLQCMYE

“Kompania pa përvojë e mikut trafikant droge të Taulant Ballës përfitoi një tender publik nga Operatori i Sistemit të Transmetimit”, deklaroi Edmond Spaho.

Kjo, theksojnë demokratët, vetëm pak muaj pasi kompania në pronësi të Edmond Begos, “Inerte Express” shtoi në funksionet e saj “ndërtimin e nënstacioneve elektrikë” në dhjetor të 2017, ndërkohë që:

“Dokumentet tregojnë se tenderi i OST-së me vlerë 100 milionë lekë i është dhënë trafikantit të dënuar me 21 vjet burg për drogë, në fillim të verës, në zemër të zonës elektorale të Taulant Ballës, në Librazhd”, u shpreh nënkryetari i PD-së”, u shpreh nënkryetari i Partisë Demokratike.

Një kontroll dokumentacioni në Qendron Kombëtare të Bizneseve, tregon se kompania në pronësi të Mondi Begës, InertExpress në 5 Dhjetor 2017, shtoi në në veprimtarinë e kompanisë ndërtimet për nënstacionet, kabinat e transfomatorëve për shpërndarjen e energjisë në funksionet e saj, 6 muaj përpara se të fitonte tenderin prej 100 milionë lekësh të reja për rikonstruksionin e impiantit të nënstacionit Librazhd.

Për demokratët, ka qënë dora e Taulant ballës ajo që ka lëvizur kartat në mënyrë që OST të shpallë kompaninë InertExpress fituese të tenderit, edhe pse pa eksperiencë në fushën e kërkuar dhe për këtë, thekson Spaho, numri 2 i socialistëve duhet t’u përgjigjet shqiptarëve./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono