PD Denoncim për fondin e kujdesit të detyrueshëm shëndetësor

13:50 | 08/11/201813:500

Partia Demokratike ka denoncuar qeverinë për favorizim të familjarëve në marrjen e posteve drejtuese shtetërore. Bëhet fjalë për Fondin e Kujdesit të Detyrueshëm Shëndetësor, ku zëvendës drejtoreshë e përgjithshme është votuar motra e ministrit të financave dhe ekonomisë Arben Ahmetaj nga vetë ky i fundit, anëtar bordi i Këshillit Drejtues. Por nuk mbaron këtu, sipas demokratëve, pasi anëtare është edhe ministrja Manastirliu, kunata e së cilës punon në këtë institucion, sëbashku me kunatën e Taulant Ballës, kunatën e Fatmir Xhafës dhe atë të Engjëll Agaçit.

Nga 310 milionë euro buxhet i Fondit, 110 milionë euro paguhen direkt nga shqiptarët, si sigurim shëndetësor dhe 200 milionë vijnë nga taksapaguesit për t’u ndarë më pas mes klientëve të qeverisë, sipas Partisë Demokratike, e cila denoncon se qeveria vetëm në një vit, paguan 24 milionë euro për koncesionet në shëndetësi, 90 milionë euro për rimbursimet dhe me pjesën tjetër financojnë spitalet.

Është ky model i motrave dhe kunatave të ministrave në administratë që detyron 79 % të rinisë mendojë largimin nga vendi, theksojnë demokratët sipas të cilëve, vëmendja e qeverisë jo vetëm nuk është tek qytetarët, por është vetëm tek familja e kryeministrit, ministrave dhe pushtetarëve të tjerë, gjë e cila duhet ndaluar me masa të rrepta ligjore sipas kësaj force politike./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono