PD akuzon Ruçin për shkelje të kushtetutës

16:29 | 06/12/2017

Opozita akuzon Kuvendin se po shkel kushtetutën me shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, i planifikuar për tu hedhur nesër. Kreu i grupit demokrat, Edmond Spaho, dorëzoi një letër në Kuvend, ku argumenton këtë paligjshmëri, sipas selisë blu.

Ndërprerje të menjëhershme të procedurës së shortit për KED deri në plotësimin e boshllëkut me krijimin e KLP dhe KLGJ dhe kërkimi i një opinion nga Këshilli i Legjislacionit të Kuvendit për zgjidhjen e këtij boshllëku.
Kjo është kërkesa, nga sot zyrtare e grupit të deputetëve demokrat.
Reagimi erdhi pas parashikimit nga Kuvendi të hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, organ i ri i krijuar pas ndryshimeve kushtetuese të korrikut 2016. Pas refuzimit nga presidenti i Republikës Ilir Meta, për hedhjen e shortit në kushte ekstra-ligjore, pasi institucionet nga duhet të burojnë kandidaturat, KLP e KLGJ, nuk janë ngritur ende, timonin e morën socialistët duke vendosur hedhjen e shortit më datë 7 në kryesinë e Kuvendit.
Këtu fillon edhe shkelja ligjore për demokratët, të cilët depozituan një letër përmes kreut të grupit parlamentar Edmond Spaho, ku pretendohet antikushtetutshmëri në veprimin e kreut të kuvendit Ruçi për nisjen e kësaj procedure përzgjedhëse.
Sipas kësaj letre, lista e kandidatëve mes të cilëve do të hidhet shorti për Këshilin e Emërimeve në Drejtësi, është kërkuar nga kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi në një kohë kur kushti i parashikaur në Kushtetutë nuk ishte plotësuar ende, kjo pasi kreu i Kuvendit i kërkoi organeve ekszistuese të përpilonin lista të kandidatëve, pa kaluar hapsira kushtetuese që ja ngarkon presidentit këtë detyrë, data 5 dhjetor.
Njoftimi për hedhjen e shortit është bërë publik nga kryesia e Kuvendit më 22 nëntor duke mos zbatuar limitin kohor të paracaktuar për Presidentin e Republikës.
Konkluzioni i dytë i parashtruar nga demokratët në argument të antikushtetutshmërisë së këtij procesi është fakti se institucionet të cilat duhet të depozitojnë listat e kandidatëve nuk janë krijuar ende. Në mungesë të insitucionit KLP dhe atij KLGJ sot qeveria po bazohet në një dispozitë tranzitore e cila e ka humbur fuqinë e saj, sipas demokratëve të cilët kujtojnë se KED e përkohshme është zgjedhur më janar të 2017-s kur edhe u krijua institucioni për herë të parë.
Demokratët theksojnë gjithashtu se veprimtaria e KED është bllokuar qëllimisht në mënyrë që ky institucion të mos kryente procesin e parashikuar në kushtetutë të vlerësimit të kandidatëve për institucionet si Inspektori i Lartë i Drejtësisë apo Gjykatën Kushtetuese, sot të mbetur me tre vende vakante.
Në mbështetje të argumentave të demokratëve ishte edhe letra e kreut të grupit parlamentar LSI sa i përket shortit për KED./abcnews.al

 

 

 
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono