Patozi: PD nuk mund ta përdori vetëvrasjen për të luftuar qeverinë

20:43 | 05/12/2018

Ish-nënkryetari i PD Astrit Patozi, i ftuar në emisionin Byro Politike nga Juli Xhokaxhi, diskutoi për ngjarjet më të rëndësishme politike në vend. Ai tregoi mendimin e tij për përgjigjen e Komisionit të Venecias dhe se si e sheh ai në politikën e sotme kryetarin e PD-së Lulzim Basha.

I pyetur nga gazetarja Xhokaxhi nëse Komisioni i Venecias mund të jetë shpëtimi i opozitës shqiptare, Patozi tregoi se Venecia kishte dhënë një përgjigje taktike.

“Ajo që unë parashikova arrita në përfundimin se kërkesa e opozitës për Vetting politik nuk ishte argumenti i fortë që të përligji braktisjen e parlamentit. Unë shpresoj që të kthehen në parlament. Venecia kishte një përgjigje taktike. Bojkoti shërbeu për të krijuar idenë që opozita është e persekutuar nga një qeveri harbute, një pjesë e së cilës është e vërtetë për shkak të paaftësisë së opozitës. Në këtë kuptim unë besoj se bojkoti nuk ka qenë instrumenti i duhur. Nuk kanë nevojë për pretekst për tu kthyer, ata kanë ikur me dëshirë nga parlamenti me pretekst Vettingun, tani kanë dy rrugë: ose do të thonë që Venecia është blerë nga qeveria, ose të kthehen që të diskutojnë me qeverinë. Opozita nuk mund ta përdori vetëvrasjen si instrument për të luftuar me qeverinë.”

Patozi diskutoi dhe për idenë e dhënë nga ish-Kryeministri Berisha se djegia e mandatit mund te ishte e vetmja zgjidhje dinjitoze.

“Opozita nuk mund t’i shkojë deri në fund kësaj as për çështje taktike ku PD të lejë mandatet dhe LSI të shkojë në parlament. Disa figura të PD-së i mëshojnë idesë se djegia e mandateve është e vetmja rrugë. 140 mandatet e parlamentit i përgjigjen gjendjes në terren pavarësisht legjendave për shit-blerje votash.”

Ai gjithashtu tregoi mendimin e tij për udhëheqjen e PD-së nga Basha dhe se çfarë ka ndryshuar tek figura e tij.

“Nuk shoh ndonjë ndryshim të madh. Ajo që vihet re është që ai ka filluar të trashi zërin dhe ndërkohë qëndrimet politike ti ketë me të pafuqishme se kur erdhi në krye të PD. Ka një mospërputhje ndërmjet impostimit të tij dhe vendimeve politike. Nuk besoj se ka një marrëveshje të dakordësuar midis Bashës dhe Ramës. Ka një marrëveshje të pa shkruar, merren vesh ne distancë për disa koncepte. Ajo që i bashkon është ruajtja e sistemit. Mbas 2 vjetësh ka ikur nga parlamenti dhe përsëri nuk do kemi reformë zgjedhore edhe nëse do kemi do të jetë një arnim i lehtë. Unë mendoj që në Shqipëri ka ardhur koha që ky sistem të varroset. Unë jam për një sistem politik që duhet të vazhdojë me ndryshimet kushtetuese.”/abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono