Pasuritë dhe pasanikët e Shqipërisë së 1913-ës

15:14 | 14/11/2017

Në shtator të vitit 1913, gati një vit pas shpalljes së Pavarësisë, në Vlorë zbarkuan një grup profesorësh italianë, me qëllim realizimin e një studimi të imtësishëm për ekonominë e shqiptarëve si dhe për resurset natyrore të vendit. Pikërisht rezultatet e këtij studimi, që është i pari në llojin e vet, sjell ky dokumentar.

Çfarë resursesh natyrore fshihte mbitoka dhe nëntoka shqiptare, të dhënat e para për praninë e naftës në Kuçovë, zhvillimi që mund të sillnin burimet e shumta ujore, vendet ku mund të ndërtoheshin hidrocentrale etj.

Porse më hollësisht profesorët italiane janë marrë me bujqësinë, stadin e saj, që vlerësohet primitiv, çifligjet më të mëdha dhe çifligarët më të pasur, çmimet e produkteve që ne i kemi konvertuar me vlerën aktuale. Në fund të studimit italianët kanë shkruar edhe këshillat e tyre nisur nga nevoja e një situate të qetë politike dhe qeveritarë të pakorruptuar, deri te mundësitë e shtetit italian për të fabrikuar studentët e parë të agronomisë, apo edhe instalimi në Shqipëri i specialistëve italianë të bujqësisë./abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono