Pasuesja e Juncker flet për Brexit

23:45 | 10/07/201923:450

Gruaja e emëruar për të pasuar Jean-Claude Juncker në krye të BE-së ka folur për herë të parë në lidhje me Breksit. Ursula con der Leyen ka deklaruar se shpreson që Britania e Madhe të heqë dorë nga divorci i planifikuar me Brukselin. Në të kundërt, ajo i ka bërë thirrje Londrës që të tregohet më e moderuar sa i takon mënyrë së largimit.

E emëruara për postin e presidentes së Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka deklaruar se shpreson që Mbretëria e Bashkuar të heqë dorë nga plani për t’u larguar nga BE-ja.

“Unë ende shpresoj se ju mund të qëndroni”, ka thënë von der Leyen, duke i bërë thirrje autoriteteve britanike që të gjejnë sa më shpejt qëndrimin e tyre të unifikuar për Brexit.

Zonja von der Leyen ka folur në një seancë të mbajtur në Parlamentin Europian, në prag të votimit mbi nominimin e saj që mbahet javën e ardhshme. Ajo është zotuar se, nëse konfirmohet do ta bëjë Bashkimin Europian më ambicioz në çështjen e ndryshimeve të klimës dhe do të punojë për më shumë barazi gjinore brenda bllokut.

Von der Leyen, që aktualisht është ministre e Mbrojtjes e Gjermanisë, nëse konfirmohet do të zëvendësojë presidentin në ikje të KE-së, Jean-Claude Juncker më 1 Nëntor. Nëse kjo ndodh, ajo do të jetë gjithashtu e para grua që emërohet në postin më të lartë të Europës së bashkuar. Në vijim të fjalimit të saj, ministrja gjermane u ka bërë thirrje ligjvënësve britanikë që të marrin përsipër përgjegjësitë sa i takon mënyrë së largimit të Britanisë.

“Marrëveshja e negociuar nga kryeministrja në ikje Theresa May me liderët e BE-së ishte e mirë”, ka shtuar ajo në komentet e para lidhur me Breksit që nga nominimi i saj. Gjithashtu, von der Leyen ka paralajmëruar dy konkurrentët për zëvendësimin e Mej, Boris Johnson dhe Jeremy Hant, se “gjuha dhe takti” i Brexit janë jetike për përcaktimin e marrëdhënieve të ardhshme mes dy palëve./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono