Pastrimi i parave të krimit me buxhetin, Rama qesh me Bashën

12:44 | 14/11/2017

Kryeministri Rama mori pjesë në konferencën e dytë të Shoqatës Shqiptare të Bankave, nga ku ironizoi deklaratat e Bashes se përmes buxhetit 2018 do të bëhet pastrimi i parave të krimit. Rama paralajmëroi gjithashtu se do të marrë fund praktika e dy buxheteve për t’iu shmangur taksave, si dhe fenomeni i pagave të deklaruara vetëm pjesërisht.

Edi Rama qeshi me thirrjet e Lulzim Bashës se buxheti 2018 duhet të administrohet nga FBI si provë e përfshirjes së Kryeministrit në trafikun e drogës. Kreu i Qeverisë zgjodhi një takim me Shoqatën Shqiptare të Bankave për të pranuar se opozita e kishte tejkaluar imagjinatën e tij, me akuzën se buxheti 2018 dhe – përmes sistemit bankar – programi 1 miliard për rindërtim, do të bëjnë pastrimin e parave të krimit.

Duke iu referuar gjithnjë akuzave të opozitës, Kryeministri deklaroi se nëse ka një sistem ku ekonomia informale s’ka shans të penetrojë, është pikërisht sistemi bankar.

Rama i dërgoi edhe dy mesazhe kompanive. I pari kishte të bënte me buxhetet e dyfishta, ku Kryeministri theksoi se nga viti i ardhshëm tatimet do të paguhen mbi atë që u deklarojnë bankave.

Paralajmërimi i dytë i Ramës kishte të bënte me rrogat e padeklaruara apo të deklaruara pjesërisht, nga të cilat kompanitë kursejnë në kurriz të sigurimeve shoqërore të punëmarrësit.

Gjatë takimit, Guvernatori Bankës së Shqipërisë u shpreh optimist për trendin e ekonomisë shqiptare.

Ai vlerësoi rënien e ndjeshme të kredive me probleme, krahasuar me vitin 2014 kur arritën kulmin në nivel 25%.

Në këto kushte, Guvernatori Sejko apeloi bankat e nivelit të dytë për një fuqizim të aktivitetit kreditues në vend. /abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono