Pasojat psikologjike që shkakton termeti tek ne

10:38 | 29/11/201910:380

Pas përjetimit të një termeti ,asgjë nuk është e njejtë. Ndihesh në gatishmëri të plotë, me frikë dhë stres.

Termetet që ndodhin në boë kanë shumë pasoja fizike, mund të jenë materiale , por më keq akoma edhe në vdekje.

Termetet , gjithashtu ndikojnë në gjendjen tonë psikologjike.

Ja disa nga ndryshimet që shkakton:

•Stres

•Panik

•Kriza nervore

•Ankth

•Pagjumësi

•Depresion

•Nervozizëm

•Dhimbje të muskujve

•Kujtime fotografike të një skene traumatike

Çmund  të bëjmë?

Rekomandimet e ekspertëve për trajtimin e dëmit psikologjik pas tërmetit janë:

1.Analizo dhe arsyeto se kjo është një ngjarje e natyrshme.

2.Shamngni stresin dhe mendoni sa më qartë të jetë e mundur të dini se si të veproni.

3.Merrni masat paraprake dhe rekomandimet e nevojshme të autoriteteve.

4.Mos harroni se ndihma mjekësore është themelore për të kapërcyer çdo situatë të vështirë në jetën tuaj./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono