Sejko apel bankave: Lehtësira për të prekurit nga tërmeti, të vijojë kreditimi i ekonomisë

15:47 | 03/12/201915:470

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko i kërkoi  drejtuesve të bankave tu ofrojnë lehtësi dhe asistencë në marrëdhëniet me kompanitë e sigurimit qytetarëve kredimarrës të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ndërsa këta të fundit i sugjeruan institucioneve hartimin e një plani masash për klientët kredimarrës të dëmtuar nga lëkundjet e tokës më qëllim ristrukturimin e kredive. Nëse do të jetë e nevojshme, pa aplikuar kosto shtesë.

Drejtuesit e bankave tregtare bënë të ditur se po vlerësojnë individualisht të gjithë klientët e tyre kredimarrës të prekur nga tërmeti, për të pasur një panoramë më të qartë të situatës.

Ndërkohë secila bankë po vlerëson individualisht mundësinë për të kontribuar me donacione të formave të ndryshme tek familjet e prekura.

Kreu i Bankës Qendrore iu kërkoi gjithashtu të shihen të gjitha mundësitë që pasojat e tërmetit të mos shkaktojnë ngadalësim në ritmin e kreditimit të ekonomisë. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono