Pasi u akuzua nga presidenti brazilian, përgjigjet Leonardo DiCaprio

10:06 | 02/12/201910:060

 Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, ia vuri fajin Leonardo DiCaprio-s, aktor dhe aktivist ambientalist, për zjarret që pushtuan pyjet e Amazonës.

Në një transmetim live online,Bolsonaro tha se organizatat jo-qeveritare kanë kontribuuar në nisjen e zjarreve që shkaktuan dëme të jashtëzakonshme në pyjet e Amazonës në gusht të këtij viti.

“Njerëzit e OJQ-ve, çfarë bënë ata? Çfarë është më e thjeshtë? T’i vësh flakën,” tha ai, pa ofruar asnjë fare prove.

Ai vijoi: “Bëj një foto, një video, dërgoja një OJQ-je, OJQ-ja e shpërndan, nis një fushatë kundër Brazilit, flet me Leonardo DiCaprio-n dhe Leonardo DiCaprio dhuron 500 mijë dollarë për këtë OJQ. Një pjesë e kësaj shkon për njerëzit që i vunë flakën pyllit apo jo?

“Leonardo DiCaprio, po i jep dorë zjarrvënësve të Amazonës. Këtë s’mund ta lejojmë,” tha Bolsonaro.

Presidenti brazilian u mëshoi këtyre akuzave, teksa u fliste edhe mbështetësve jashtë Pallatit Presidencial në Brasilia.

“Leonardo DiCaprio është njeri i mirë, apo jo? Njeri i mirë që dhuron para për t’i vënë flakën Amazonës,” tha ai.

DiCaprio iu përgjigj këtyre akuzave  përmes një postimi në Instagram. Ai hodhi poshtë aludimet e Bolsonaro-s dhe vijoi të mbështeste njerëzit që po punojnë për të shpëtuar pyllin.

“E ardhmja e këtyre ekosistemeve të pazëvendësueshme është në rrezik dhe me krenari them se mbështes grupet që i mbrojnë,” shkroi ai. “Edhe pse meritonin të mbështeteshin, ne nuk financuam asnjë nga organizatat e përmendura.”

Kjo s’është hera e parë që Bolsonaro bën me faj OJQ-të për zjarret e Amazonës. Në gusht, kur gjendja ishte në nivel kritik, ai akuzoi grupet mjedisore për zjarrvënie.

Akuzat u hodhën poshtë nga Amnesty International, që qartësoi se Bolsonaro dhe politikat e tij u kanë hapur rrugë kompanive për të prerë pyjet dhe për të pastruar tokën./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono