Pas zjarreve, Australia rrezikohet nga përmbytjet

08:36 | 18/01/202008:360

Shirat e rrëmbyeshëm dhe stuhitë kanë përfshirë pjesë të bregdetit lindor të Australisë, duke shuar shumë zjarre, por duke sjellë edhe një kërcënim të ri për përmbytje në disa zona.

Reshjet e shiut kanë qenë prezente në shtetet Victoria, New South Wales (NSW) dhe Queensland, të cilat u goditën edhe nga zjarret.

Rrugët e mëdha u mbyllën në Queensland dhe ndërprerjet e energjisë janë raportuar në pjesë të NSW si rezultat i motit. Por zyrtarët e zjarrit thanë se shiu po ndihmonte për të shuar flakët.

Zjarret kanë përfshirë Australinë që nga shtatori, duke vrarë të paktën 28 njerëz, duke shkatërruar mijëra shtëpi dhe duke djegur miliona hektarë tokë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono