Pas trazirave, Hong Kong-u shënon rekordin

08:34 | 24/11/201908:340

Pas protestave dhe kaosit që vijon prej muajsh, Hong Kong-u ka shënuar një rekord.

Një numër rekord qytetarësh kanë dalë për për të hedhur votën e tyre në zgjedhjet e këshillit në Hong Kong.

Zgjedhjet shihen si një provë e mbështetjes për Shefen Ekzekutive në Hong Kong, Carrie Lam.

Grupet e protestuesve pro-demokracisë shpresojnë se votimi do t’i dërgojë një mesazh qeverisë kineze pas pesë muajve të trazirave dhe protestave antiqeveritare.

Radhët e gjata janë krijuar të hënën në mesin e votimeve nga frika se mund të mbyllen nga autoritetet për shkak të dhunës.

Në vazhdën e zgjedhjeve, grupet protestuese pro-demokracisë u kishin kërkuar njerëzve që të mos shkaktonin përçarje. Asnjë incident nuk është raportuar deri më tani.

Një rekord 4.1 milion njerëz janë regjistruar për të votuar – më shumë se gjysma e popullsisë prej 7.4 milion.

Më shumë se 400 këshilltarë do të zgjidhen në këshillin e Hong Kongut.

Mbështetësit pro-demokracisë shpresojnë se ata do të jenë në gjendje të rrisin përfaqësimin e tyre në këshill, i cili tradicionalisht ka njëfarë ndikimi në zgjedhjen e shefit ekzekutiv të qytetit.

Kandidatët pro-Pekinit po u bëjnë thirrje votuesve t’i mbështesin ata në mënyrë që të shprehin zhgënjimin ndaj trazirave të shkaktuara nga përleshjet e vazhdueshme midis protestuesve dhe policisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono