Pas djegies së mandateve, Basha takim me PPE në Vjenë

12:49 | 22/02/201912:490

Një ditë pas protestës në shesh dhe dorëzimit të mandateve të deputetëve opozitarë në Kuvend, Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua sot në Vjenë me anëtarë të Partisë Popullore Europiane në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së. Në qendër të diskutimeve njoftohet të ketë qenë situata politike në Shqipëri, që sipas zyrës së medias pranë selisë blu, është cilësuar shqetësuese nga grupi i Partive Popullore Europiane në OSBE.

Përmes  një postimi në rrjetin social Twitter, ky grupim ka bërë të ditur se raportimi i kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë ka patur në fokus protestat kundër qeverisë socialiste, korrupsionin, trafikun e drogës dhe zhvillimet jodemokratike në vend.

Pjesëmarrës në seancën e posaçme dëgjimore ishin edhe anëtarë të Kongresit dhe Senatit amerikan. Gjatë qëndrimit të tij në Vjenë, kreu i opozitës ka zhvilluar takime edhe me drejtues të tjerë të institucioneve ndërkombëtare, me qëllim shpjegimin e situatës politike në Shqipëri./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono