Pas 15 ditësh vrapim, atleti bullgar mbërrin në Durrës

22:45 | 23/05/201922:450

Pasi vrapoi për 1200 kilometra, atleti bullgar Kras Xhorxhiev mbërriti të enjten rreth orës 16 në qytetin e Durrësit.  Sportisti bullgar bëri të ditur se ka ëndërruar gjithmonë bashkimin e shteteve nëpëtmjet një autostrade në Korridorin 8.

Pas vrapimit për 1200 kilometra atleti bullgar Kras Xhorxhiev mbërriti rreth orës 16:00 në qytetin e Durrësit. Sportisti bullgar u prit me një ceremoni modeste nga kryetari i bashkisë se Durrësit  Vangjush Dako nën prezencën e ambasadorëve të Bullgarisë në Tiranë dhe Shkup.

Kryebashkiaku Dako i uroi mirëseardhjen sportistit bullgar duke vlerësuar iniciativën e tij për bashkimin e shteteve që lidh Korridori 8. Atleti u shpreh se është i lumtur qe pas 15 ditësh, nuk do t’i duhet të vrapojë më, ndërkohë që ka theksuar se ideja e bashkimit të këtyre shteteve nëpërmjet një autostrade ka qenë një dëshirë e hershme e tij.

“Jam i lumtur që pas 15 ditësh nuk do të vrapoj mq. Du atë falënderoj të gjithë ata që mbështetën iniciativën time. Unë jam i bindur se korridori numër 8 nuk është vetëm një korridor transporti por është rrugë e lidhjes midis njerëzve. Duhet të japim mesazh të qartë për Evropën se popujt tanë e duan korridorin e tetë pasi kështu do të jemi më të bashkuar”.
Ne mënyre simbolike atleti bullgar kishte marrë një shishe me ujë nga Deti i Zi për ta hedhur në detin Adriatik në Durrës si simbol i bashkimit të dy deteve që janë në skajet e korridorit 8.
Dokumentet me firmat e kryebashkiakëve të qyteteve nga ku kalon Korridori tete u grumbulluan në fund për t’iu dërguar prezencës së Bashkimit Evropian në Tiranë nga ambasadori i Bullgarisë në vendin tonë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono