Partizani, pretendenti kryesor për titull

18:50 | 01/10/201818:500

Superliga shqiptare këtë vit pritet të ketë një kampion tjetër. Ky është mendimi I ish-futbollistit të njohur, Alpin Gallo, që gjykon se Skënderbeu do ta ketë më të vështirë.

Nuk është se u bind vetëm nga derbi. Partizani vlerësohet si pretendenti kryesor për titull këtë sezon, sipas njërit prej njerëzve të brendshëm të futbollit.

Alpin Gallo, ish-mbrojtës i qendrës i Tiranës, Dinamos dhe vetë Partizanit, sot trajner i futbollit të moshave, bën këtë vlerësim.

“E shoh më shumë Partizanin dhe është më stabël, më skuadër, nuk ka ulje-ngritje, kurse Skënderbeu nuk është më ai i vjetshmi, bëri ndeshje të mirë me Flamurtarin, luajti me Tiranën dhe rrihet nga Durrësi”.

Gallo e sheh Superligën me më shumë rivalitet sesa vjet, besohet në thonjëza “për meritë” të Skënderbeut, që nuk është aq i fortë sa më parë.

“Jo për meritë të Skënderbeut, se jo vetëm Skënderbeu ka pasur lëvizje e merkato, por edhe skuadrat e tjera janë fuqizuar si psh. Pratizani që jo vetëm në ndryshim në lojtarë, por edhe në elementë, Kukësi që është mjaft potent”.

Si e gjykon Gallo, ekipin ku luajti për disa vjet, Tiranën?

“Pashë një Tiranë që ka dalë nga shpirti i garës, lufta, sakrifica, 45 minutëshi i dytë që nuk pati asnjë gjuajtje nga Tirana, tifozët nuk duhet ta pranojnë”.

Superliga, me përjashtim të derbit, nuk ka shumë tifozë, dhe nuk ka shumë gola.

“Duhet shpejtësi, sepse shumë lojtarë hyjnë në javën e 6, ekipet jashtë i kushtojnë rëndësi përgatitjes fizike dhe qëndrueshmërisë. Samë të larta të jenë këto elementë aq më shumë ritme do kemi”. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono