Partia Socialiste Europiane konfirmon Timmermans kandidat për komisionin e BE

13:28 | 09/12/201813:280

Frans Timmermans është zgjedhur nga Partia Socialiste Evropiane si kandidati kryesor për të marrë drejtimin e Komisionit të BE-së. Sondazhet tregojnë se ai nuk ka shumë shanse të pasojë kreun actual Jean Calude Juncker.

Holandezi Frans Timmermans zyrtarisht është Spitzenkandidat i Socialistëve Evropianë, kandidati për udhëheqjen e Komisionit Evropian në zgjedhjet e majit. I vetëm në garë pas tërheqjes së sllovakut Maros Sefçoviç në fillim të nëntorit, ish ministri i jashtëm holandez 57 vjeçar u propozua me shumë entuziazëm si një “kandidat i përbashkët” nga delegatët në Kongresin e 11-të PSE në Lisbonë.

“Unë jam i vetëdijshëm për barrën mbi shpatullat e mia, por me këtë familje pas meje nuk mund të gaboj”, tha Timmermans, duke folur pas udhëheqësve socialistë, maltezit Joseph Muscat, spanjollit Pedro Sanchez dhe portugezit Antonio Costa. Sfida nuk është e thjeshtë, sipas sondazheve që qarkullojnë.

Grupi i dytë në Parlamentin Europian pas Partisë Popullore Evropiane, Social Demokratët mund të fitojnë 140 vende kundër 183 të PPE-së, ndërsa faktori i panjohur varet nga rezultati që populistët do të arrijnë. Shumica që duhet për të zgjedhur kandidatin e tyre në drejtim të KE është 353 vota. Në garën për pasuesin e Jean-Claude Juncker si kreu i Komisionit, Timmermans do të duhet të sfidojë gjermanin Manfred Ëeber, kreun e PPE-së, i cili nuk e ka braktisur këtë pozitë që nga viti 2004.

Me rastin e zgjedhjeve evropiane të vitit 2014, u vendos i ashtuquajturi sistemi “Spitzenkandidaten”, për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të Komisionit Evropian. Kandidati për President i KE-së, i cili do të votohet nga Parlamenti Evropian, do të paraqitet nga partia politike evropiane fituese, siç ishte rasti për zgjedhjen e Juncker. Parlamenti Evropian është shprehur disa herë në favor të kësaj praktike dhe ka prezantuar sistemin e liderëve kandidatë: secila parti politike evropiane paraqet një kandidat për president të Komisionit dhe partia që merr më shumë vota në zgjedhje mund të propozojë Kandidatin final nga Parlamenti për këtë pozitë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono