Partia e Haradinaj përjashton mundësinë e bashkëqeverisjes me Albin Kurtin

16:40 | 17/12/201916:400

Dy partitë fituese të zgjedhjeve në Kosovë, Vetëvendosje dhe LDK, nuk takohen as sot për të përmbyllur marrëveshjen për koalicionin e ri qeveritar.

Ndërkohë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e kryeministrit në detyrë Ramush Haradinaj, përjashtoi mundësinë e një bashkëqeverisjeje me partinë e Kurtit.

Lidhja Demokratike e Kosovës është duke vazhduar konsultat brenda partisë lidhur me bisedimet që ka zhvilluar deri më tash me Lëvizjen Vetëvendosje për një koalicon të mundshëm qeverisës ndërmjet këtyre dy partive.

Pas infomimit të kryetarëve të degëve të partisë, Isa Mustafa ka ftuar për nesër Këshillin Drejtues.

Nënkryetari i LDK-së Abdullah Hoti ka  shfaqur shpresën për arritjen sa më të shpejtë të një marrëveshje me LVV-në.

Më 26 dhjetor presidenti ka thirrut mbledhjen konstituive e legjislaturës së shtatë të Kuvendit të Kosovës.

Kreu i AAK-së njëherit kryeministër në detyrë Ramush Haradinaj sërish ka përsëritur qëndrimin se partia e tij do të shkoj në opozitë.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme janë mbajtur më 6 tetor të këtij viti, pas dorëheqjes së Ramush  Haradinajt nga posti i kryeministrit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono