Parlamenti sot diskuton 22 pika, Rama i vendosur për “paketën antishpifje”

09:25 | 18/12/201909:250

Seanca e sotme parlamentare ka gjithsej 22 pika në rendin e ditës për diskutim, 7 prej tyre janë më kryesore ndërsa mes tyre edhe “paketa antishpifje”.

Më e përfolura ditët e fundit është edhe paketa antishpifje pasi ka hasur në kundërshti të shumta. Për këtë arsye Kuvendi ka bërë disa ndryshime dhe ka ndërhyrë disa herë për ti reflektuar ato.

Kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla edhe mbrëmë njoftoi se ka bërë disa ndryshime e amendamente të cilat reflektojnë shqetësimet e gazetarëve.

Kryeministri Rama është shprehur i bindur se do ta kalojë këtë nismë ligjore në parlament ditën e sotme edhe pse  ky ligj është kundërshtuar nga Këshilli Europan.

Nga vëzhgimi i gazetarëve ditën e mbrëmshme përsëri nuk është ndryshuar pika ku AMA ka të drejtën e marrjes së gjobës përpara se të vendosë gjykata, edhe pas disa ndryshimeve që pretendohet se është reflektuar.

Ndërkohë grumbullimi i gazetarëve ka filluar dhe policia është vendosur përreth parlamentit për të garantuar hyrjen me qetësi të deputetëve ndërsa disa prej tyre kane preferuar të hyjnë nga dera anësore e Kuvendit për të evituar gazetarët.

Pikë me interes në diskutimet e parlamentit sot është edhe Buxheti i Shtetit i cili ka pësuar gjithashtu ndryshime për shkak të pasojave të tërmetit të 26 nëntorit.

Së pari ditën e sotme do të votohet në parlament shkarkimi i Arben Malajt ku ai do të mbajë fjalën e tij rreth 15 minuta. Po ashtu pritet të rrëzohen 2 dekrete të Presidentit Meta gjithashtu votohet edhe shtyrja e ligjit të emergjencës për shkak të pasojave të tërmetit deri në mars./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono