Parlamenti Britanik refuzon të gjitha alternativat ndaj Brexit

14:25 | 02/04/201914:250

Parlamenti Britanik ka refuzuar të gjitha alternativat ndaj marrëveshjes së arritur mes Kryeministres Mej dhe Brukselit për Brexit.  Tashmë mbeten vetëm dy mundësi: dalja pa marrëveshje nga Bashkimi Europian në 12 prill, ose një votim i katërt për marrëveshjen e arritur nga Mej.

Mbetet ende e bllokuar situata në Britaninë e Madhe për sa i përket Brexit. Parlamenti Britanik rrëzoi sërish katër opsionet e planit B, alternativë e marrëveshjes së divorcit të arritur nga kryeministrja Mej. Propozimet për të mbajtur lidhje ekonomike shumë më të ngushta pas Brexit, mbajtja e një referendum të dytë apo ndalimi i Brexit, për të shmangur një divorc nga Brukseli pa marrëveshje, nuk kanë arritur të marrin mazhorancën e votave në parlament.

Ministri Britanik për Brexit, Stefën Barklei, hodhi hipotezën e një votimi të katërt për marrëveshjen e Tereza Mej. Ai theksoi se në mungesë të një marrëveshjeje të miratuar nga parlamenti atëherë Britania e Madhe do të dalë nga Bashkimi Evropian pa një të tillë.

Barklei propozoi ndër të tjera, një votim të katërt të marrëveshjes së Mej në fundjavë. Lideri i laburistëve Xheremi Korbin, kritikoi përpjekjen e qeverisë për të ripropozuar marrëveshjen e Mej duke përmendur tre dështimet e mëparshme.

Ndërkohë ka reaguar dhe koordinatori i Parlamentit Europian Gaj Verhofstad. Në profilin e tij në Twitter ai shkruante se një Brexit i ashpër është pothuajse i paevitueshëm. Sipas tij e mërkura mbetet mundësia e fundit e Britanisë së madhe për të zhbllokuar situatën./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono