Parlamenti britanik nuk lejon votë me “Po ose Jo” për marrëveshjen e Brexit

18:23 | 21/10/201918:230

Boris Johnson ka dështuar në përpjekjen e tij për të sjellë marrëveshjen e tij të re për Brexit në parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, për një votim të drejtpërdrejtë me “po ose jo”. Vendimi u mor nga kreu i parlamentit.

Kryetari i Dhomës së Komunëve John Bercow kundërshtoi lëvizjen e kryeministrit Boris Johnson me arsyetimin se çështja u shqyrtua në seancën emergjente të së shtunës. “Është e qartë se lëvizjet janë në thelb të njëjta,” tha ai. Bercow shtoi se do të ishte “përsëritëse dhe e çrregullt” që të lejohej debat sot për të njëjtin mocion.

Zoti Johnson dështoi në përpjekjen e tij për të sjellë marrëveshjen e tij të re për Brexit në parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar për një votim të drejtpërdrejtë të hënën me “po ose jo”.

Të shtunën ligjvënësit votuan për të shtyrë miratimin për marrëveshjen derisa të miratohet legjislacioni shoqërues, për të parandaluar një largim pa marrëveshje në rast se ligjet nuk miratohen me kohë. Kryeministri arriti një marrëveshje të rishikuar të divorcit me BE javën e kaluar përpara datës së planifikuar të largimit të Mbretërisë së Bashkuar më 31 Tetor.

Marrëveshja duhet të miratohet nga parlamentet e Britanisë së Madhe dhe ato te vendeve BE-së në mënyrë që të hyjë në fuqi.

Më parë, një zëdhënës për kryeministrin tha se qeveria do të ndalonte një votim mbi marrëveshjen nëse ligjvënësit përpiqeshin të bënin ndryshime në të. Laburistët në opozitë dëshirojnë që marrëveshja të ndryshohet për ta bërë Mbretërinë e Bashkuar më të afërt me BE-në sesa është parashikuar, dhe për ta nxjerrë atë në një referendum të dytë.

Kritikët e qeverisë e akuzojnë atë për përpjekjen për të arritur marrëveshjen pa lejuar kohë të mjaftueshme për deputetët që ta shqyrtojnë atë në detaje. Qeveria britanike ka thënë se projekt-ligji i saj për Brexit, për të zbatuar marrëveshjen e re të negociuar me BE, do të publikohej të hënën./ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono