Paradoksi “Trump”, kërkon të punësojë emigrantë në resortin e tij

22:57 | 06/07/2018

Në një kohë, kur i ka shpallur luftë emigracionit, presidenti amerikan ka kërkuar të punësojë 61 emigrantë në resortin e tij në Florida. Për Donald Trump, kamarierë dhe kuzhinierë amerikanë të kualifikuar nuk gjenden më.

Stafi menaxhues i resortit të presidentit Trump, Mar a Lago, i ka bërë kërkesë Departamentit të Punës për lëshimin e 61 vizave për punëtorë të huaj, kryesisht për shërbyes dhe kuzhinierë. Kompleksi i ndodhur në Florida ka kërkuar viza afatshkurtra, një lëvizje kjo që sipas CNN lë të kuptohet se shtetas amerikanë të kualifikuar për punët e kërkuara nuk ka.

Sipas rrjetit informativ amerikan, 40 nga vizat janë për shërbyes, ndërsa 21 për kuzhinierë. Për vendet e punës ofrohen paga 12 dollarë ora për shërbyesit dhe 13 për kuzhinierët. Për shkak të kritereve të vizës, emigrantët do të mund të punojnë vetëm për resortin që sponsorizon ardhjen e tyre në Amerikë. Ata pritet të fillojnë punë Tetorin e ardhshëm e deri në Maj.

Në vitin 2015, Trump kishte deklaruar në një intervistë se të gjeje personel në “Palm Beach” gjatë sezonit ishte thuajse e pamundur. Që prej vitit 2010, në kompleksin e presidentit janë punësuar vetëm 17 nga 300 aplikantë me nënshtetësi amerikane dhe që prej Tetorit 2015, Mar a Lago ka bërë 10 herë kërkesa për viza të përkohshme. Kongresi amerikan ka caktuar një kuotë prej 66 mijë vizash afatshkurtra në vit./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono