Paqëndrueshmëria e motit, shtohen të sëmurët me infeksione virale

15:39 | 25/09/201915:390

Me ndryshimin e motit ndryshon sëmundshmëria. Për shkak të infeksioneve virale vetëm në Shërbimin Infektiv në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë, çdo ditë kërkojnë ndihmën e mjekëve rreth 100 persona. Mjekja Najada Çomo jep këshillat për t’u mbrojtur nga virozat.

Luhatjet e temperaturave gjatë 24 orëve shumë persona i kanë përballur me infeksionet virale. Vetëm në Shërbimin Infektiv në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë çdo ditë kërkojnë ndihmën e mjekut rreth 100 pacientë.

Mjekët tregojnë se për shkak të komplikacioneve një pjesë e tyre qëndrojnë në spital. Ndërsa presin që fluksi i pacientëve të jetë më i lartë muajin që vjen bluzat e bardha apelojnë për kujdes të shtuar me higjienën personale.

Me ndryshimin e motit ka ndryshuar dhe sëmundshmëria. Mjekët tregojnë se vjeshta e nxehtë ndikoi që shumë persona të shfaqnin probleme me aparatin tretës deri në fillim të Shtatorit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono