Papa Francesku dhuron 500 mijë dollarë për emigrantët

13:30 | 27/04/201913:300

500 mijë dollarë është shuma që Papa Francesku i ka dhuruar Meksikës për të ndihmuar emigrantët e bllokuar në kufi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Numri i tyre aktualisht ka arritur në 75 mijë.

Papa Francesku ka dhuruar 500 mijë dollar për të ndihmuar emigrantët në Meksikë. Shuma do të mbështesë 27 projekte në 16 dioqeza dhe kongregacione fetare në vendin që përballet me emigrantët që vijnë nga Amerika qendrore, për të shkuar më pas në Shtete e Bashkuara të Amerikës. Objektivi është strehimi, ushqimi dhe të mirat material thelbësore për njerëzit që mbahen në kufi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Nga kjo ndihmë do të përfitojnë 13 projekte që janë miratuar tashmë. Ndërsa 14 projekte të tjera janë ende në fazë vlerësimi.

Në vitin 2018 kanë hyrë në Meksikë, pasi kanë udhëtuar për më shumë se 4 mijë kilometra në këmbë dhe me mjete të rastit, gjashtë karvanë me emigrantë për një total prej 75 mijë personash nga Honduras, El Salvador e Guatemala./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono