Paloka: Xhafaj të skedojë dhe arrestojë kriminelët

15:47 | 16/04/2018

Me kryetarin e Partisë Demokratike në një vizitë në Berlin, grupi parlamentar u mblodh në seli nën drejtimin e nënkryetarit Edi Paloka. Në përfundim të mbledhjes, në ndërkohë gjatë së të cilës, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, diskutonte më një forum qytetarësh në Elbasan mbi sigurinë publike, Edi Paloka komentin e dha nga foltorja e selisë.

Edi Paloka: “Është gjë e mirë që 5 vjet më vonë, qeveria vendosi të skedojë grupet dhe do i godasin por është film i parë, kur u premtua se brenda 300 ditëve do shtypej krimi. Por ajo që ndodhi ishte kanabisimi dhe minsitri në krye të trafikurt të drogës”.

Nënkryetari demokrat i Kuvendit i referohet regjistrimit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, në radhën e folësve të enjten e 12 Prillit ndërsa atij aktual i drejton pyetje.

Janë këta emrat të cilët duhet të jenë pas hekurave sipas demokratëve, por edhe këta kriminelë, nëse do të rrëmbeheshin nga shtëpitë e tyre në 3 të mëngjesit si Policia e Shtetit ndaloi kuksianët sot të burgosur si protestues, çdo gjykatë e çdo vendi demokratik do i linte të lirë duke akuzuar policinë se u ka shkelur të drejtat e njeriut.

Edi Paloka: “Sot kemi disa prova që tregojnë qartazi se kuksianët janë rrëmbyer nga shtëpitë e tyre në kundërshtim me ligjin dhe të drejtat e njeriut në mes të natës, në mënyrën më shtazore që mund të bëhet, në mënyrën që asnjë shtet kriminal dhe diktatorial nuk mund ta bëjë. Por nuk u mjaftuan me kaq, pas këtij akti, Prokuroria e cila po ashtu është në duart e Edi Ramës, guxoi dhe falsifikoi orën në të cilën qytetarët e kukësit u rrëmbyen”.

Mesazhin që diskutoi në mbledhjen e grupit parlamentar se Rama nuk duhet të lihet i qetë në asnjë moment, duke mohuar edhe zhvillimin normal të komisioneve dhe seancave parlamentare deri në lirimin e kuksianëve, Edi Paloka e theksoi edhe për mediat.

Edi Paloka: “Nuk do të ketë qetësi për edi ramën derisa qytetari i fundit i Kukësit të mbahet në mënyrë të padrejtë në burg. Dhe qëndrimet tona do jenë të lidhura me drejtësinë e qytetarëve të Kukësit”.

Situata në vend është e vështirë, pasi po tentohet instalimi i diktaturës, mësohet të ketë thënë gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura ish-kryeministri Sali Berisha dhe kjo sipas tij, kërkon vetëm përballje./abcnews.al



Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono