Paloka: Opozita është top, nëse votohet sot merr 82 mandate

20:41 | 05/11/201920:410

“Sikur të votohet sot opozita merr 82 mandate dhe çdo ditë që kalon më shumë groposet Rama”. Kështu është shprehur në studion e Mbrëmje në ABC News të Mirela Milorit nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka.

Sipas tij opozita po kërkon përditë realizmin e pikave që janë të përbashkëta me Bundestagun Gjerman, në mënyrë që shqiptarët të votojnë lirisht. Për Palokën zgjedhjet dhe reforma zgjedhore janë zgjidhja e vetme e kësaj situate.

“Opozita është top dhe po kërkon përditë realizimin e pikave që janë të përbashkëta me Bundestagun Gjerman.

Ne e kemi bërë të qartë pozicionin edhe Bundestagu ia ka bërë të qartë, janë 9 kushte dhe në fund zgjedhjet dhe implementimi i reformës zgjedhore, dhe zgjidhja vjen vetëm me largimin e kësaj situatë është ai lidhja direkte .

Ne po tentojmë, kërkojmë që shqiptarët të kenë mundësi të votojnë lirisht, kjo është detyra e parë. se kur do bëhen këto zgjedhje nuk është vetëm përgjegjësi e opozitës.

Të gjithë duhet të thonë fjalën për reformën. I kemi treguar mazhorancës i kemi paraqitur 5 pikat dhe presim që mazhoranca të japë përgjigje për to. Ne kemi bërë propozim në një tryezë të ftuar nga OSBE dhe sot e kësaj dite nuk ka propozim nga pala tjetër. Nuk është zgjidhje ajo që ne e kemi komisionin po deshët hajdeni dhe ju. Është tradita që çdo ndryshim i kodit zgjedhor bëhet me të gjitha palët nëse do ta bëjë me komisionin e Gjiknurit nuk është reformë. Gjiknuri duhet të shkojë në burg se ia kërkon Bundestagu, i thotë fut Gjiknurin në burg, fut Tahirin në burg”. /abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono