Palmer zbulon takimin me Albin Kurtin: Çfarë presim nga kryeministri

17:23 | 01/11/201917:230

Zv/ndihmëssekreari amerikan i shtetit, njëherësh i dërguari i  SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer, ndodhet ditën e sotme në Prishtinë, ndërsa është takuar me kreun e shtetit Hashim Thaci, kryeministrin në largim Ramush Haradinaj, dhe kreun e LDK-së Isa Mustafa që shoqërohej nga nenkryetarja Vjosa Osmani.

Ajo që ra në sy sot ishte mungesa e Kurtit në axhendën e takimeve të Palmer me krerët më të lartë të shtetit në Kosovë.

Ndërkohë, zyrtari amerikan ka shuar kureshtjen, teksa është shprehur se me Kurtin është takuar dy ditë më parë në Shkup. Palmer ka thënë se pritjet e SHBA-së për të si kryeministër janë se ai të jetë një partner i mirë.

“Kurti kryeministër, pritjet tona janë që ai të jetë një partner i mirë. Njihemi shumë gjatë, Kurtin e kam takuar në Shkup dy ditë më parë”, tha ai.

Palmer është ndalur edhe tek dialogu me Serbinë, ku ka theksuar se Albin Kurti duhet të integrojë mendimin e tij në këtë process.

“Kurti duhet të integrojë në të menduarit e tij se dialogu është i rëndësishëm edhe për SHBA-në”, shton ai.

Më tej Palmerka shtuar se shteti serb duhet të ndalojë fushatën për tërheqjen e njohjes së shtetit të Kosovës. /Abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono