Pallati në lagjen 13 në Durrës i shkatërruar, banorët: Askush s’ka ardhur ta shohë

13:00 | 02/12/201913:000

Përpos dhimbjes për humbjen e jetëve të pafajshme, tërmeti la pas edhe shumë shkatërrim. Banorët e një pallati në lagjen 13 në Durrës, thonë për “Abc News” se asnjë ekspert nuk është interesuar për të bërë verifikimet e dëmeve.

Lëkundjeve të forta sizmike, nuk i ka rezistuar as pallati në lagjen 13 të qytetit të Durrësit.

Banorët e pallatit 9 katësh shprehen se askush nuk ka shkuar për të bërë akt-konstatimin e dëmeve. Banorët thonë se Policia ia ka vendosur shiritin këtë të diel.

Për “ABC News” ata treguan se pallati kishte pësuar dëmtime që nga tërmeti i 21 shtatorit, por asnjë masë nuk është marrë nga shteti.

Frika nga lëkundjet i ka bërë banorët që të qëndrojnë jashtë dhe të gjejnë strehim tek të afërmit e tyre. Qytetarët shprehen për “ABC News” se po u grabisin shtëpitë.

Lëkundjet sizmike kanë vazhduar për gjatë gjithë këtyre ditëve por këta banorë janë të vendosur që të mbrojnë banesat e tyre. Jo vetëm lagjja 13, por i gjithë qyteti i Durrësit i është gjunjëzuar tërmetit prej 6.4 të shkallës rihter./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono