Pallati i menjanuar mbi 50 cm, banorët e dëmtuar nga tërmeti në Durrës: Do ti drejtohemi SPAK

19:08 | 13/02/202019:080

Rreth 40 familje, në lagjen numër 5 në Durrës, jetojnë në një pallat të dëmtuar nga tërmeti. Pjesa më e madhe e tyre kanë ngritur akuza të forta për pronarët e firmës, oficerët e policisë gjyqësore dhe prokurorë.

Sipas tyre ata bashkëpunojnë që ky pallat të mos shpallet i pabanueshëm në një kohë që ai është mënjanuar dhjetra centimetra.

“E ka ndërtuar firma Hadërgjoni, por në lojë është Kastrati sepse e ka blerë me prokurë këtë pallat, në këtë mënyrë financon që pallati të mos kalojë i pabanueshëm. Në 7 katë ka ceduar 42 cm, kurse në 12 kate 53 cm. Oficeri i Policisë Gjyqësore Emiljano Mema dhe prokurorja e kësaj çështjeje e kanë shtyrë çështjen”, tregon një prej banorëve.

Këta banorë kanë bërë gati dhe dokumentat që këtë problem ta ndjekë SPAK, por zvarriten nga prokurorja dhe OPGJ-ja.

“ I kam çuar dokumentat për SPAK, por prokurorja e kësaj çështje bashkë me OPGJ nuk i lëshon letrat”, tha ai.

Përfaqësuesi banorëve të këtij pallati ironizon dhe KÇK-në.

“ Kush vjen këtu, kapin diçka edhe ikin, këta punojnë bashkë. Prokuroria dhe Policia punojnë bashkë, i ndajnë paratë bashkë. Këtu i vendosin shiritat në darkë dhe i heqin në mëngjes”, shprehet një prej qytetarëve.

Qytetarët kërkojnë që të bëhet një studim i thelluar pasi po flenë ende rrugëve.

 “Katet shtesë janë edhe më të rrezikshme. Fijet e kollonave janë deri në shtatë kate, të tjerat janë shtuar më pas”, shprehet një tjetër qytetar.

Mosvlerësimi i detajuar i dëmtimeve të këtij pallati ka alarmuar dhe banorët e tjerë që jetojnë shumë pranë.

“Kam frikë të qëndroj këtu, kemi shtëpinë private. Këto pallatet i kanë ngritur mbi normativën”, tha një tjetër banor.

Lagjja 5 e Durrësi është ndër më të dëmtuarat nga termeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar. Dhjetra pallate që ndodhen pranë njëra tjetrës kanë çeduar disa centimetra deri një metër nga pozicioni fillestar./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono