Pallati i drejtësisë, SHBA e BE: Keni mbështetjen tonë, reforma ju hap derën e integrimit

22:49 | 22/07/201922:490

Drejtësia shqiptare do të ketë një shtëpi të re. Në 3-vjetorin e miratimit unanimisht të reformës në drejtësi, pasditen e së hënës u inaugurua godina ku do të vendosen të gjitha institucionet e drejtësisë. Pallati i ri i drejtësisë do të jetë një simbol i çlirimit të Shqipërisë nga Korrupsionit. Të paktën kështu beson e ngarkuara me punë e ambasadës së SHBA në Tiranë Lejla Mozes Ones, e cila garantoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të qëndrojnë krah Shqipërisë në këtë rrugë të vështirë, por të duhur.

Shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Xhenoveva Ruiz Kalavera siguroi se implementimi i duhur i reformës në Drejtësi i hap Shqipërisë rrugën e çeljes së negociatave me Bashkimin Europian.

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha se qeveria e bëri punën e saj, ndaj fjalën e ka drejtësia e re.

Kreu i Këshillit të lartë të prokurorëve Gent Ibrahimi tha se rezultatet e para të reformës do të shihen në vjeshtë. Ndërsa kreu i magjistraturës Sokol Sadushi, tha se numri studentwve do të trefishohet.

Gjatë inaugurimit të godinës së drejtësisë, u zhvilluan ceremonia e betimit të magjistratëve të rinj./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono