Palestinezët përplasen me policinë izraelite

19:02 | 07/12/2017

Mbetet i lartë tensioni në territoret palestineze pas deklaratës së Trump, qe njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Në Betlehem, Hebron dhe Ramallah, dhjetra protestues kanë mbetur të plagosur nga gazi lotsjellës dhe plumbat prej gome, që kanë përdorur ushtarët izraelitë kundër tyre. Mediat ndërkombëtare raportojnë se një palestinez është në gjendje të rëndë. Autoritetet e Izraelit kanë dërguar përforcime në Bregun Perëndimor, ku palestinezët vershuan ne rruge te rebeluar. BBC shkruan se manifestuesit dogjën goma dhe hodhen gurë ndaj ushtarëve izraelitë. Ndërkohë, mbështetës të ISIS dhe Al Kaedës kërcënojnë me sulme kundër amerikanëve, pas njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit. “Do t’iu presim kokën dhe do të lirojmë Jeruzalemin”, lexohet në një ndër mesazhet e shumta të publikuar në anglisht, arabisht dhe në gjuhën ebraike./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono