Paketa fiskale 2019, dy propozime për Ministrinë e Financave

16:11 | 07/10/2018

Në kuadër të hartimit të paketës së re fiskale, Konfindustria i kërkon Ministrisë së Financave të zerojë tatimin e dividentit për bizneset që punojnë në kushtet e tregjeve të hapura.

Ndërsa për bizneset që punojnë në kushtet e tregjeve të mbyllura, koncesionet apo të tjerë subjekte, të cilët kanë shkallë të ulët konkurrence, Konfindustria propozon që masa e dividentit të përshkallëzohet në rritje, në varësi të vlerës absolute të fitimit.

Në rast se tatimi i dividentit ulet për të gjithë kategoritë e bizneseve në të njëjtën masë, prej 8%, si propozon qeveria Administratori i Përgjithshëm i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku, thotë se ndryshimet do të kenë vlerë vetëm për kompanitë e tregjeve të mbyllura me akte ligjore, kontratat e Partneritetit Publik Privat.

Konfindustria gjithashtu kërkon ulja në vlerën zero edhe të tatimit për fitimin e riinvestuar nga bizneset. Sipas Buxhukut kjo masë që është në fuqi pothuajse nga të gjitha vendet e Rajonit nxit rritje e investimeve./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono