Paketa antishpifje e Ramës në “Byro Politike”

21:50 | 15/10/2018

Paketa antishpifje e propozuar nga kryeministrit Rama është diskutuar në studion e “Byro Politike” nga juristi Jordan Daci, kryeredaktori i Klan Plus Mentor Kikia, gazetari, Mark Marku dhe deputeti Klevi Balliu.

Deputeti demokrat Balliu, nga ana ligjore është e pamundur pasi duhet të ndryshohet kodi penal. Sipas tij kryeministri Rama do të krijojë këtë ligj për t’u mbrojtur nga denoncimet.

“Rama krijon ligj për t’u mbrojtur nga denoncimet, nga ana ligjore është e pamundur se që të bëhet duhet të ndryshohet kodi penal. Rama ka hall politik që sot është në ditët e fundit, se këta njerëz të cilët kanë bërë krime e kanë grabitur qytetarët duhet të mbajnë përgjegjësi dhe ky është halli i tij”.

Nga ana e tij juristi Daci, duke fajësuar politikën ëpr këtë situatë që jemi sot, tha se shpifja dhe fyerja janë dy fenomene negative që cënojnë integritein e një personi dhe duhet ndëshkuar.

“Shpifja dhe fyerja janë dy fenomene negative që cënojnë integritein e një personi, që duhet ndëshkuar është pa asnjë lloj dileme. Është problematike, nëse politika jonë do ishte largpamëse dhe e zgjuar të gjithë janë fajtorë për këtë situatë që jemi sot”.

Në këndvështrimine tij Kikia e sheh si një nevojë urgjente rregullimin e sistemit të informimit, pasi shkatërron të drejtën e njeriut dhe gazetarinë.

“Sistemi ynë i informimit ka nevojë urgjente për t’u rregulluar dhe shqetësimi i Kryeminsitrit lidhet me shpifjet që adresohen ndaj qeverisë, por unë interesohem për shpifjet ndaj qyteraëve. Ky mekanizëm dueht rregulluar urgjent. Se[pse ka shkatërruar të drejtën e njeriut dhe gazetarinë”.

Ndërkaq sipas Markut një ligj i tillë që do të ishte vetëvrasje nga pikëmpja e Ramës , që tregon se rama ose është në pikë të hallit, ose do të heqë vëmendjen nga ndonjë skandal i radhës.

“Edhe mund të tentojë. Një ligj i tillë për mendimin tim do të ishte vetëvrasje nga pikëpamja e Ramës, ose do të terheqë vemendjen, ose është në pikë të hallit nga ndonjë skandal i ardhshëm. Është gjobë shumë e ashpër, nuk ka nevojë të ashpërsohet se 30 mln është 10 vjet punë me rrogën mesatare”. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono