Pak para dorëheqjes, Nikki Haley kërkoi largimin e UNMIK nga Kosova

13:02 | 17/10/2018

Pak para se të jepte dorëheqjen nga posti i ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Niki Halei kërkoi largimin e misionit të UNMIK nga Kosova.

Të njëjtën ditë që dha dorëheqjen si ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OKB, Niki Halei i dërgoi një letër sekretarit të përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në këtë letër ajo kërkonte që misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK, të largohej nga Kosova. Në letrën dërguar Antonio Guterres, që mban datën 9 tetor, shkruhej ndër të tjera se ajo mbështeste reformat në axhendën e misioneve paqeruajtëse, dhe ëshët e gatshme të bashkëpunojë për rezultate dhe më të mira.

Më tej ajo shkruan se prej disa vitesh, misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK, ka qenë shembull i menaxhimit të suksesshëm të një konflikti, nga Kombet e bashkuara.
“Suksesi i Kosovës, i shënuar dhe nga 10 vjetori i pavarësisë, duhet të jetë një arsye për të festuar dhe simbol i një kontributi të madh i Organizatës së Kombeve të bashkuara për paqen dhe stabilitetin në Europë. Për këtë arsye, i kërkoj sekretariatit që me autoritetin e tij të nisë tërheqjen e UNMIK nga Kosova,” përfundon letra./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono