Pacolli me Bushatin: Krijimi i përfaqësive të përbashkëta Shqipëri-Kosovë

10:35 | 14/09/201810:350

Ministri i jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati gjatë vizitës zyrtare në Kosovë është takuar me zyrtarë të lartë , ndërsa ka dalë dhe në konferencë të përbashkët për shtyp me homologun kosovar Bexhet Pacolli.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp të ministrit të jashtëm shqiptar Bushati me atë Kosovar Pacolli, ky i fundit ka theksuar disa herë mbështetjen që Shqipëria i jep vazhdimisht Kosovës dhe në rrafshin ndërkombëtar. Pacolli paralajmëroi se pas mbledhjes së përbashkët të dy qeverive në muajin nëntor, do të ketë shumë lajme  të mira për shqiptarët

Pacolli: Në nëntor do kem takimin e radhës mbledhjen e dy qeverive në Pejën e bukur dhe lajme të mira nga konkluzionet e këtij takimi.

Ministri i jashtëm kosovar konfirmoi se pas pak ditësh do të udhëtojë në Nju Jork me homologun Bushati ku do të kenë takime të përbashkëta dhe të rëndësishme me synimin për të përforcuar më shumë pozitën e Kosovës në arenën ndërkombëtare. me tej Pacolli theksoi se Kosova mund të shfrytëzojë ambasadat shqiptare në vendet ku Prishtina nuk ka apo s’mund të ketë përfaqësues diplomatikë.

Pacolli: Ndihma dhe mbështetja e Shqipërisë është jashtëzakonisht e nevojshme. Në kemi misone të përbashkëta në tri pika, në Milano, Mynih e Kopenhagen, puna ka shkuar jashtëzakonisht mirë dhe mund të përdoren si arsye për krijimin e përfaqësive të përbashkëta.

Nga ana e tij ministri Bushati përgëzoi homologun e tij kosovar për liberalizimin e vizave.

 Bushati: Ju vlerësoj pë rkontributirn tuaj të pazëvendësueshëm për liberalizimin e vizave. Është meritë e nëpunësve civilë që kanë ndërmarrë reforma themelore.

Bushati pasi konfirmoi takimin e radhës mes dy qeverive në Pejë në muajin nëntor, pranoi se ka ende pengesa dhe mangësi për sa i përket bashkëpunimit të dy vendeve në fushën e ekonomisë

Bushati: Ka nga ende pengesa, vështirësi si nga qytetarët andej e këndej kufirut. Jemi ende larg asaj zone të përbashkët mes nesh që para shumë vitesh kur ju kam ndjekur, keni qenë ndër të parët që keni evokuar idenë e Ballkanit Perëndimor.

Në fund të fjalës së tij ministri i jashtëm shqiptar Bushati premtoi se pavarësisht fuqisë politike në pushtet në Shqipëri, mbështetja ndaj Kosovës ka qenë dhe do të jetë e padiskutueshme../abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono