Pacolli: Lejuam vizitën e Vuçiç në Ujman për shkak të presionit nga BE e aleatët

22:35 | 07/09/2018

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli, tha se Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i është lejuar vizita në liqenin e Ujmanit gjatë vizitës që do ta bëjë në Kosovë këtë fundjavë.

“Kemi pasur presion nga BE dhe aleatët, nuk kemi pasur zgjidhje tjetër”, tha Pacolli për mediat kosovare. Ndërkohë, kjo kërkesë e Vuçiç ishte refuzuar më herët nga autoritetet e Prishtinës.

Madje vetë Pacolli nga Brukseli tregoi se ky vendim ishte mollë sherri për anullimin e takimit për dialogun mes dy vendeve. Pacolli sqaroi se nuk ka asnjë motiv që Vuçiç të vizitojë këtë vend, pasi aty nuk jetojnë as shqiptarë e as serbë. Ndër të tjera, përpara konfirmimit të vizitës, paralajmëroi për pasoja të mundshme nëse presidenti serb do të tentonte të vizitonte në mënyrë ilegale liqenin e Ujmanit. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono