OSHEE instalon sistemin Scada

17:35 | 13/11/201817:350

Nga puna në nënstacione e deri në rezultatet e prodhimit të HEC-ve do të bëhet on line. Ky është sistemi më i ri që ka instaluar operatori i shpërndarjes së energjisë elektrike për cilin janë investuar 187 milionë lekë.

Gjithçka do të monitorohet on line në dispecerinë qendrore të OSHEE. Nënstacionet, parandalimi i defekteve, monitorim dhe manovrim të rrjetit elektrik, fiderave dhe kabinave, si dhe monitorim e operim online të prodhimit të HEC-ve. Ky është sistemi SCADA për të cilën OSHEE ka investuar 187 milionë lekë.

Ardian Çela, drejtor i OSHEE: “Fillojmë me 6 nënstacione. Aktualisht janë 3, brenda javës tjetër bëhen 6 (Tirana Qendër, Selitë, Kashar) dhe monitorohen të gjitha online. Shmang defektet, ngarkesat dhe koha e operimit është shumë e shpejtë. Ne parashikojmë që brenda dhjetorit të shkojmë në 12 nënstacione. Brenda vitit 2019 ne pretendojmë të shkojmë në mbi 50 nënstacione, që, (në total ne kemi 170) 60 nënstacionet kryesore të të gjithë vendit ne t’i monitorojmë nga këtu, në kohë reale,” deklaroi kreu i OSHEE-së.

Ambientet e reja të dispecerisë qendrore të OSHEE i pa edhe kryeminstri Edi Rama të cilin e siguruan se qytetarët nuk do të presin me orë për të marrë një shërbim.

“Paguanim 420 mijë euro në vit qira në dy pallate dhe njerëzit prisnin në garazh të makinës. S’kishim as server, as ambiente pritjeje të publikut, as arkiv, absolutisht asgjë. Për çdo mbledhje nuk kishim ambiente, duhet të dilnim jashtë kompanisë. Tani i kemi këtu. Të gjitha këto janë me 4.5 milionë dhe me TVSh brenda, 10 mijë metra katrorë. Kushtet nuk krahasohen.”

Në vitin 2019, operimi me sistemin SCADA do të shtrihet edhe gjerë, ku në Tiranë do të jenë 250 kabina të automatizuara nga 30 që janë sot./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono