OSBE-ODHIR vlerëson zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

18:45 | 22/04/2019

OSBE-ODIHR vlerëson se përveç disa sfidave në aspektin teknik, zgjedhjet e djeshme presidenciale ne Maqedoninë e Veriut në përgjithësi ishin të mirë administruara.

Dita e zgjedhjeve ishte e rregullt dhe transparente” thuhet në vlerësimin e misionit ndërkombëtar të vëzhguesve ndërkombëtar të OSBE/ODIHR-së, Asamblesë Parlamentare të OSBE-së dhe të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKE).

Ata, megjithatë shprehen se duhen reforma në Kodin Zgjedhor.

Në vlerësimin e raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, misioni ndërkombëtar i vëzhguesve nënvizon se pjesëmarrja e votuesve ishte e ulët.

Nisur nga ky fakt, vëzhguesit ndërkombëtare apeluan qytetarët e Maqedonisë së Veriut ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre të votimit në raundin e dytë të zgjedhjeve. Fushatën e kandidatëve presidenciale e vlerësuan në nivel të duhur  dhe transparente.

Misioni ndërkombëtar për vëzhgim të zgjedhjeve ka ne përbërje 240 vëzhgues nga 38 vende./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono