Oqean “alien” në Tokë për të testuar nëndetësen që do eksplorojë Titanin

12:53 | 11/02/201812:530

Shkencëtarët kanë ndërtuar një oqean “alien” në Tokë.

Kjo është arritur për të ndihmuar kërkuesit të simulojnë një planet tjetër në mënyrë që të eksplorojmë më shumë sistemin tonë diellor dhe të kuptojmë planetet e tjera.

Ata shpresojnë që një ditë të mund të fusin një nëndetëse nën sipërfaqen e Titanit, që është hëna më e madhe e planetit Saturn.

Këtë gjë, Nasa shpreson ta bëjë të mundur brenda 20 viteve të ardhshme.

Por për ta arritur këtë gjë është shumë e vështirë. Sipërfaqja e Titanit është shumë rreth -120 gradë celsius ftohtë dhe oqeanet janë të bëra me metan dhe etan.

Këto karakteristika e bëjnë shumë interesante për kërkuesit sepse ka oqeane, lumenj, re dhe shi si planeti ynë, por fakti që bazohet në metan dhe jo ujë, e bën të vështirë vendin për t’u eksploruar./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono