Opozita protestë para ministrisë së Brendshme

14:05 | 16/05/2018

Si u paralajmërua një ditë më parë në orën 12:00, ministria e Brendshme u rrethua nga protestues.
Qytetarë dhe deputet të opozitës u ndalën tek pedonalja ku nisën thirrjet e tyre për tërheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, nga posti.

Policia kishte paracaktuar perimetrin e sigurisë, por nurmi i vogël i oficerëve të policisë bëri që protestuesit ta thyenin lehtësisht, duke e zhvendosur vetëm pak metra më pranë.

Protesta nisi pak minuta pas mbledhjes së grupit parlamentar socialist, gjatë së cilës kryeministri Rama, shprehu qëndrimin e tij dhe grupit të tij parlamentar se dikush do mbajë përgjegjësi penale mbi çështjen por momentalisht ministri Xhafaj nuk ka as atë ligjore e as atë morale.

Mes protestuesve dikush kujtonte 4 kuksianë të burgosur, pasi protestuan në Rrugën e Kombit për tarifën momentalisht të tërhequr nga qeveria.

Protesta vijoi paqësore për 60 minuta edhe pse ishte lajmëruar për dy orë./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono