Opozita në Kosovë “sulmon” presidentin Thaçi

12:24 | 10/11/2018

Opozita në Kosovë ka sulmuar sërish presidentin e vendit Hashim Thaci duke thënë se ai nuk kishte mandate që i lejonte të vazhdonte dialogun me homologun serb Vuçiç në Bruksel. Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi tha se Kosova nuk duhet të nënshtrohet në bisedimet me Serbinë.

Opozita në Kosovë e konsideron takimin e së enjtes mes presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç, një takim të pamandatuar dhe jolegjitim.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, akuzoi presidentin Thaçi dhe kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli, si kolaboracionistë dhe vegla të Serbisë, që me veprimet e tyre vetëm po ndihmojnë planet për marrjen e veriut të Kosovës.

Edhe për shefin e grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, zhvillimi i dialogut mes dy palëve pa një platformë të dakordësuar, e ka bërë procesin të pabesueshëm.

Ai kërkoi mbështetje politike për rezolutën që i heq Kreut të Shtetit të drejtën për të diskutuar ndarjen e territorreve, përndryshe përballja me qytetarët do të jetë e pashmangshme.

Ndërkohë, për ish-kryeparlamentarin Jakup Krasniqi, Kosova nuk duhet të tregohet e nënshtruar në bisedimet me Serbinë, pasi fqinji i tyre verior njeh vetëm gjuhën e forcës.

Vetë palët e përfshira në dialog, Thaçi dhe Vuçiç, u shprehën pas takimit se ekziston ende një mundësi e vogël që dy vendet të arrijnë një marrëveshje. Por, ideja e realizimit të një marrëveshjeje brenda majit të vitit tjetër, kur përfaqësueses së lartë për politikën e jashtme në BE, Frederica Mogherini, do t’i skadojë mandati, duket ende larg. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono